4 sposoby na promocję sklepu internetowego

Internet w zauważalny sposób zrewolucjonizował wiele gałęzi gospodarki, m.in. komunikację, rozrywkę, branżę informacyjną, ale także handel sam w sobie.

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie poważny i duży sklep, który nie sprzedaje swoich produktów online. Jednak znane brandy posiadające sklepy online są reklamą samą w sobie – klienci zwyczajnie je znają, ufają im i korzystają z oferowanych przez nie produktów. Jednak co powinien zrobić właściciel niewielkiego sklepu (jeśli jeszcze go nie masz, zajrzyj tutaj), który dopiero raczkuje na internetowym gruncie? Również w tym przypadku sieć będzie idealnym kanałem sprzedaży Oto kilka wskazówek, które pomogą ci w promocji twojego sklepu internetowego.

 

Pozycjonowanie – czyli jak szybko klient cię zobaczy

Search Engine Optimization (SEO) to działania polegające na wywieraniu wpływu na pozycję strony internetowej w wyszukiwarce – najczęściej w Google'u, który zmonopolizował rynek. Działania pozycjonujące polegają na umieszczeniu możliwie dużej ilości wysokojakościowych odnośników w innych serwisach, kierujących do strony lub podstrony twojego sklepu.

Trzeba jednak wiedzieć, że pozycjonowanie przynosi efekty w dłuższej perspektywie czasowej. Na widoczne rezultaty będziesz musiał poczekać nawet kilka miesięcy. SEO nie należy do najtańszych usług, wymaga bowiem sporego nakładu pracy i czasu – jednak na obecną chwilę jest to najlepsza i relatywnie najtańsza metoda na wypromowanie swojej działalności w internecie. Trzeba też mieć na uwadze, że przy tego typu działaniach ogromne znaczenie ma konkurencyjność w danej branży. Przykładowo, łatwiej będzie wypozycjonować firmę, która zajmuje się produkcją lokalnych serów, niż taką, która oferuje usługi finansowe i musi konkurować z krajowymi gigantami.

 

Portale społecznościowe to przyszłość marketingu

Rewolucja, jaką przyniosły ze sobą portale społecznościowe, była do przewidzenia. Prawie każdy korzysta dzisiaj z Instagrama, Facebooka czy Twittera – co z kolei czyni je idealnym wręcz kanałem marketingowym. Nie trudno bowiem zauważyć, jak szybko na łamach portali społecznościowych rozprzestrzeniają się informacje. Wystarczy kilkanaście polubień czy udostępnień,  by informacja o naszym sklepie trafiła do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset nowych odbiorców.

Największą zaletą działań marketingowych podejmowanych na gruncie mediów społecznościowych są stosunkowo niskie koszta akcji promocyjnej. Co prawda trzeba przeznaczyć spory budżet reklamowy na dotarcie do konkretnych grup odbiorców (np. poprzez reklamy Facebook Ads), ale działanie to przynosi efekty. Oczywiście jeśli nie znamy panujących trendów, warto będzie skorzystać z usług firmy, która zajmuje się prowadzeniem działań w tym zakresie.

 

Google AdWords

Google AdWords polega na tym, że reklama twojej firmy pojawia się w wynikach wyszukiwania związanych z konkretnymi frazami kluczowymi (powyżej bezpłatnych wyników), co zwiększa ruch na stronie. W tym przypadku płacisz za kliknięcia w reklamę lub inne interakcje (np. wykonanie telefonu).

Trzeba jednak pamiętać, że Google AdWords ma sens tylko wtedy, gdy przeznaczamy na ten cel pieniądze. W praktyce oznacza to, że firma będzie widoczna w płatnych wynikach wyszukiwania tak długo, jak długo będziemy taką usługę opłacać. Gdy skończy nam się budżet, nie będziemy mieć ruchu na stronie z tego właśnie źródła.

 

Zatrzymaj klienta!

Rozpoczynając prowadzenie działalności w internecie, trzeba być świadomym tego, że działania pozycjonujące i reklamy Google AdWors są najlepszym źródłem pozyskiwania ruchu na stronie internetowej – jednak nie jedynym. Zwłaszcza gdy użytkownik trafi już raz na stronę, warto zastanowić się, jak sprawić, by wrócił do nas ponownie.

Ciekawym rozwiązaniem okazuje się tzw. e-mail marketing, czyli reklamowanie nowych produktów za pomocą wiadomości e-mail. Pierwszym krokiem jest tutaj pozyskanie grupy stałych odbiorców poprzez newsletter. Gromadzenie subsrybentów będzie długotrwałym i mozolnym procesem, jednak w długoterminowej perspektywie może przyciągnąć do ciebie wielu stałych klientów, których możesz "kusić" kodami promocyjnymi, akcjami tematycznymi czy newsami.

 

Podsumowanie

Internet to przestrzeń idealnie sprzyjająca rozwojowi sprzedaży i marketingu, bo gdzie indziej znajdziemy medium, z którego stale korzysta kilka miliardów ludzi, mających możliwość natychmiastowego dzielenia się informacjami z przyjaciółmi i znajomymi? Zanim jednak rozpoczniesz promocję sklepu, zaplanuj strategię krótko- oraz długoterminową i określ cele, które chcesz zrealizować.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze