Czy wyjazd służbowy za granicę może Ci pomóc w nauce języka?

Wiele osób w swojej pracy obawia się zagranicznych delegacji ze względu na konieczność posługiwania się językiem obcym. Niepotrzebnie! To doświadczenie pomoże każdemu w skutecznej nauce języka.

 
Przebywaj z językiem
 
Główną zasadą w nauce języków jest otaczanie się nimi. Jeśli uczysz się języka angielskiego, czytaj książki, słuchaj muzyki i oglądaj filmy w tym języku (np. w serwisie Vimeo). To najlepszy  i najbardziej efektywny sposób na naukę języka. Oczywiście wiele mówi się o predyspozycjach językowych. Owszem, jedni uczą się szybciej, inni odrobinę wolniej. Jednak mając codzienny kontakt z językiem, czy tego chcemy czy nie, nasz mózg zapamiętuje słownictwo i akcent.
 
 
Nie przejmuj się błędami
 
Czy zawsze posługujesz się poprawną polszczyzną? Zapewne nie, nie przejmuj się zatem błędami robionymi w języku obcym. Mieszkańcy każdego kraju, w mowie potocznej je popełniają. Nie stresuj się pomyłką językową czy gramatyczną popełnioną w czasie rozmowy z mieszkańcem Anglii, Niemiec czy Włoch. Z pewnością zostaniesz zrozumiany, nawet mówiąc zupełnie niegramatycznie typu „Kali mieć i Kali być”. Mieszkańcy innych krajów wszak doceniają, że uczysz się ich rodowitego języka.
 
 
Przełam blokadę
 
Jeśli wyjeżdżasz pierwszy raz do nowego kraju, zapewne masz obawy przed mówieniem w obcym języku. Nie bój się tego! A wręcz rozmawiaj jak najwięcej. Nikt nie zwróci ci uwagi na błędy językowe, które popełniłeś. Pamiętaj również, aby dialog prowadzić w prostych, niewyszukanych słowach. Będzie Ci łatwiej. Płynność w mówieniu i bardziej zaawansowane rozmowy, przyjdą z czasem. Na początku pobytu za granicą, skup się na prostym słownictwie.
 
 
Unikaj słowa „nie rozumiem”
 
Będąc za granicą z pewnością kilkukrotnie napotkasz trudności w poprawnym komunikowaniu się. Staraj się jednak unikać stwierdzeń, że czegoś nie rozumiesz a najzwyczajniej zapytaj, co oznacza dane słowo. Podobnie jest z oglądaniem obcojęzycznej tv czy słuchaniem radia. Nie wmawiaj sobie, że nie będziesz nawet próbował, bo i tak nic nie zrozumiesz. Musisz się oswajać z językiem, więc nie unikaj kontaktu z nim. Mimo wszystko najlepiej zacząć od programów mniej wymagających, np. oglądania kreskówek lub słuchania stacji muzycznych.
 
 
Korzystaj z pomocy przez Internet
 
Przed wyjazdem za granicę, zapisz się na kurs języka, którego chcesz się nauczyć. Pomoże to Ci poznać podstawy językowe i opanujesz spory zasób słownictwa, które zawsze może Ci się przydać. Najlepszym rozwiązaniem, jest wybór kursu prowadzonego przez Internet, abyś nawet będąc już za granicą, mógł taki kurs kontynuować. Zawsze też, w razie wątpliwości językowych, często tego typu szkoły oferują pomoc nauczyciela. Tutaj odnajdziesz właśnie takie kursy językowe.
 
 
Nie przebywaj... z Polakami
 
Kiedy chcesz się nauczyć języka obcego za granicą, staraj się unikać rozmów w swoim języku ojczystym. Twój mózg powinien się przestawić na myślenie i mówienie w języku kraju w którym aktualnie przebywasz. Spotykając swojego rodaka raczej nie będziesz z nim rozmawiał w obcym języku. Dużo większą korzyść przyniosą Ci liczne rozmowy z mieszkańcami danego kraju. To właśnie dzięki nim, poznasz kulturę, zachowanie i mentalność ludzi, których poznajesz. To także ma duże odzwierciedlenie w Twojej nauce języka obcego. Wszak nigdy dobrze nie nauczysz się języka obcego, jeśli nie będziesz nic wiedział o jego mieszkańcach i kulturze.
Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze