Dlaczego warto organizować szkolenia BHP?

W większości zakładów pracy organizuje się różnego rodzaju szkolenia zawodowe, mające na celu podniesienie kwalifikacji pracowników. Jak się jednak okazuje, nie mniej ważne od nich są regularne szkolenia BHP.

Szkolenie poszerzające wiedzę pracownika z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkowe i potrzebne. Dlaczego?

 

Przepisy prawne

Chociażby dlatego, że znajomość zasad BHP przez pracowników podlega regulacjom prawnym. Poza tym aby przestrzegać przepisów BHP, trzeba je wcześniej oczywiście poznać, na co szansę dają właśnie szkolenia.

Warto zauważyć, że pracodawcy niezbyt chętnie wydają pieniądze na szkolenie BHP. Wydaje im się, że nie jest to konieczny wydatek. A tymczasem nieprzestrzeganie zasad może skutkować jeszcze większymi wydatkami w przyszłości, dlatego wydaje się, że szkolenie BHP jest nie tylko obowiązkowe, ale też po prostu opłacalne dla firmy.

 

Wymiar praktyczny

Szkolenie BHP powinno być przeprowadzone nie tylko ze względu na to, że jest obowiązkowe, lecz również dlatego, że pozwala ono pracownikom nabyć praktyczną wiedzę. Często jest to wiedza elementarna, bez której pracować po prostu nie można. Zdobądź wiedzę na stronie: http://www.gredfi.pl/certyfikat-vca-ssc

Dzięki szkoleniom BHP praca staje się bezpieczniejsza. W niektórych zawodach orientacja w przepisach i zasadach BHP jest niewątpliwie bardziej potrzebna niż w innych, gdyż nie każda praca jest tak samo niebezpieczna. Jeśli więc pracodawca organizuje szkolenie BHP, troszczy się tym samym o bezpieczeństwo swoich pracowników.

 

Niechęć pracowników

Zdarza się, że i pracownicy niechętnie biorą udział w szkoleniu BHP. Swoją niechęć usprawiedliwiają brakiem czasu; uważają, że pracodawca nie powinien zmuszać ich do udziału w tym szkoleniu. Tymczasem szkolenie BHP przynosi pożytek przede wszystkim właśnie im, korzyść pracodawcy jest tutaj drugorzędna. To dzięki szkoleniu można dowiedzieć się, jak pracować bezpiecznie i uniknąć ewentualnych wypadków. Warto więc poświęcić trochę czasu na udział w profesjonalnie przeprowadzonym szkoleniu BHP. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie: http://e-medycynapracy.pl/kategorie/bhp-w-pracy/

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze