Ergonomia pracy fryzjera – przydatne wskazówki

Ergonomia jest optymalnym dostosowaniem sprzętu, technologii, organizacji oraz materialnego środowiska pracy do wymagań człowieka. Aby zapewnić sobie i innym pracownikom salonu fryzjerskiego bezpieczeństwo i komfort, należy odpowiednio zaaranżować przestrzeń. Na co w szczególności zwrócić uwagę?

Uwzględnij czynniki mające wpływ na Twoją pracę

Na warunki pracy fryzjera ma wpływ wiele różnych czynników – materialnych, fizycznych, chemicznych, biologicznych i społecznych. Pierwsza z wymienionych kategorii wiąże się z wyglądem, rozplanowaniem poszczególnych elementów wyposażenia (sprzętów, mebli, narzędzi) i innymi cechami salonu. Do drugiej grupy czynników należy oświetlenie, hałas czy promieniowanie jonizujące. Wśród czynników chemicznych wpływających na komfort i efektywność pracy fryzjera można z kolei wyróżnić wszystkie substancje zawarte w środkach chemicznych stosowanych we fryzjerstwie (np. w farbach czy lakierach do włosów).

Do czynników biologicznych zalicza się natomiast infekcje przenoszone przez klientów, a do społecznych – atmosferę w zespole stylistów czy relacje międzyludzkie. Dopiero po uwzględnieniu wszystkich wymienionych elementów możliwe będzie zaaranżowanie miejsca pracy i zorganizowanie obowiązków tak, by zadbać o zdrowie, bezpieczeństwo i wygodę fryzjera.

 

Wyposaż swoje stanowisko w komfortowy taboret

Stabilny, solidny taboret albo hoker jest potrzebny w każdym salonie fryzjerskim. Dzięki temu meblowi można wygodnie strzyc włosy klientów w pozycji siedzącej. Za sprawą taboretu czy hokera stylista skoncentruje się na swojej pracy i będzie wykonywać ją efektywnie, nie musząc rozpraszać się bólem nóg czy kręgosłupa. Strzyżenie wymaga ogromnej precyzji, dlatego ważne jest, by zakupiony do salonu mebel zapewniał swobodę ruchów i komfortową pozycję ciała. Ergonomiczne taborety i hokery fryzjerskie znajdziesz w sklepie Modna Kaja. Warto wybierać modele z dobrze wyprofilowanym siedziskiem i z regulacją wysokości.

 

Podziel salon na strefy i stanowiska

Przy aranżacji salonu trzeba zastanowić się, jakie możliwości daje pomieszczenie. Powinno się uwzględnić jego wielkość i rozmieszczenie dopływów wody czy gniazdek elektrycznych. Jeżeli wnętrze jest niewielkie, tym bardziej należy skupić się na jak najlepszym rozplanowaniu przestrzeni, zgodnie z zasadami ergonomii.

Jako właściciel salonu musisz więc wydzielić najważniejsze strefy pracy: stanowiska fryzjerskie, myjnię, strefę do przechowywania i przygotowywania kosmetyków, a także recepcję, łazienki i zaplecze dla pracowników. Stanowiska fryzjerskie nie powinny znajdować się zbyt blisko siebie, żeby każdy ze stylistów miał odpowiednio dużo miejsca do pracy.

 

Dbając o ergonomię pracy w salonie fryzjerskim, nie należy bagatelizować takich kwestii jak potrzeby fizyczne, psychiczne i społeczne osób w nim pracujących. Stylista musi mieć zapewnione odpowiednie warunki do wykonywania swoich obowiązków, w tym wystarczającą do pracy przestrzeń, miejsce do wypoczynku oraz sprzęty pozwalające pracować wygodnie. Na efektywność pracy fryzjera wpływa mnóstwo czynników, dlatego warto o nich pamiętać, urządzając salon i organizując jego funkcjonowanie.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze