Ewidencja czasu pracy po nowemu

Pracowniku drżyj, bo teraz Twój czas pracy zostanie ściśle zewidencjonowany. Czy rzeczywiście warto przybierać tak ponury sposób myślenia? Czy może jednak cieszyć się z tego, że kontrola czasu pracy wkroczyła nie tylko w XXI wiek, ale i nową erę.

Newralgiczny punkt

Koniec końców czas pracy jest przecież najczęstszym punktem spornym pomiędzy pracodawcami, a pracownikami. Chodzi najczęściej o tzw. „nadgodziny” czyli pracę wykonywaną poza ustalonymi w umowie godzinami pracy. Najczęściej stosowany wymiar czasu pracy to 40 godzin tygodniowo. Chociaż oczywiście w zastosowaniu trybu pracy ciągłej ta ilość godzin w wymiarze tygodniowym i miesięcznym może wyglądać zupełnie inaczej. Bez względu jednak na charakter wykonywanej pracy i sposób ewidencjonowania jej czasu, ważne aby wszystko zostało zarejestrowane prawidłowo. Kontrola czasu pracy musi pozostawać bez zarzutu.

Musisz mieć narzędzia

Oczywiście musisz posiadać odpowiednie narzędzia. W polskich urzędach, firmach i przedsiębiorstwach jednym z najpopularniejszych form ewidencjonowania obecności pracownika jest papierowa lista obecności. Nie ma w tym rzecz jasna nic złego jednak na rynku pojawiły się już o wiele bardziej zaawansowane rozwiązania w tym zakresie, takie jak system rejestracji czasu pracy Controlsys. 

Star Trek w realu

Jeszcze nie tak dawno podobne urządzenia kojarzyły się wyłącznie z filmami z gatunku sci-fi. Teraz czytniki biometryczne znajdują się już coraz częściej w codziennym użyciu. I to nie tylko w zaawansowanych systemach służących ochronie informacji niejawnych ale również do wspomnianej ewidencji obecności w pracy.

Nie chodzi jedynie o wyeliminowanie oszustw

Choć i oczywiście ta kwestia ma swoje niebagatelne znaczenie, ale również o wyeliminowanie częstych błędów i uniknięcie niechcianych nieścisłości. W tych zadaniach specjalnych biometria w rejestracji czasu pracy sprawdza się najlepiej. To praktycznie nieomylne rozwiązanie.

Kiedy nie stać Cię na taką technologię

Możesz jednak zdecydować się na prostsze, co nie oznacza, mniej skuteczne rozwiązania. Czytniki zbliżeniowe są wdrażane coraz powszechniej. Są tańsze od swoich biometrycznych odpowiedników, a nadal umożliwiają zachowanie wysokiego poziomu kontroli czasu pracy przy stosunkowo niskich nakładach.


 

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze