Formy działalności gospodarczej – jaką wybrać?

Masz dość pracy na etacie? Zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy? Poniżej wyjaśniamy zawiłości związane z podjęciem tego ważnego kroku.

Wielu młodych ludzi, zniechęconych pracą na etacie, rozważa możliwość założenia własnej firmy. Tym, co ich niejednokrotnie powstrzymuje od podjęcia tego kroku, jest brak należytej wiedzy dotyczącej funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz doświadczenia w zawiadywaniu nim. Jak się jednak okazuje, założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się z początku wydawać, choć niewątpliwie wymaga niemało energii i samozaparcia.

 

Forma działalności

Najpierw musimy określić formę własnej działalności gospodarczej. Polskie prawodawstwo dopuszcza następujące możliwości: może to być jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, osobowa bądź kapitałowa. Najczęściej początkujący przedsiębiorcy decydują się na dwie pierwsze formy. Regulacje prawne dotyczące ich funkcjonowania zostały skodyfikowane w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej oraz w Kodeksie cywilnym. Dlaczego te dwie formy okazują się w sam raz dla startujących przedsiębiorców? Ponieważ formalności towarzyszące zakładaniu ich oraz związane z ich prowadzeniem nie są skomplikowane, a poza tym są to opcje generujące najmniej kosztów.

Spółki osobowe (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna) oraz kapitałowe (akcyjna i z ograniczoną odpowiedzialnością) są bardziej złożone. Trudności towarzyszące ich zakładaniu są znacznie większe, a poza tym te formy działalności wymagają nieco większego kapitału na start. Pociągają za sobą również bardziej rozbudowaną księgowość; niezbędne okazuje się wtedy biuro rachunkowe. Gdynia, Warszawa, Poznań, Wrocław – to miasta, w których funkcjonuje wiele wartych polecenia biur rachunkowych.

 

Jaką formę wybrać?

Najprościej jest założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Jedynym warunkiem jej założenia jest konieczność bycia osobą pełnoletnią. Nawet polskie obywatelstwo nie jest w pewnych szczególnych przypadkach wymagane. Ta forma działalności wiąże się niewątpliwie z szeregiem różnych korzyści (całkowita swoboda w rozporządzaniu własnym czasem, brak krępujących ograniczeń etc.). Ale wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od celów, jakie stawia sobie przedsiębiorca, oraz od ogólnej koncepcji jego działalności.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze