Jak udoskonalić rekrutację?

Proces rekrutacyjny może być poprowadzony lepiej lub gorzej, w zależności od wielu czynników. Jak go udoskonalić?

Wiele się pisze o rekrutacji z perspektywy kandydata na wakujące stanowisko. W sieci aż roi się od porad dla osób ubiegających się o pracę. Wskazówki dotyczą tego, jak zrobić dobre wrażenie, co mówić i jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną.

Nieco mniejszy odsetek stanowią teksty adresowane do pracodawców, które zawierałyby konkretne informacje dotyczące udoskonalenia rekrutacji. Jeśli nie jesteś zadowolony z jej dotychczasowych rezultatów, koniecznie zapoznaj się z poniższymi poradami. Zaproponowane poniżej rozwiązania nie wymagają dużych nakładów finansowych.

 

Stwórz interesujące ogłoszenie

Udoskonalanie rekrutacji powinno się zacząć już na jej wstępnym etapie, czyli przy tworzeniu oferty pracy. W ogłoszeniu nacisk powinien zostać położony na najbardziej interesujących aspektach danego stanowiska, a także na perspektywach zawodowych, jakie ono otwiera. Dobrze by było, aby ogłoszenie wyróżniało się na tle innych. Przejrzyj podobne oferty na portalach ogłoszeniowych i pomyśl, w jaki sposób mógłbyś uatrakcyjnić swój anons.

 

Uwzględniaj rekomendacje swoich pracowników

Ze statystyk wynika, że najlepszymi kandydatami okazują się ci, którzy są polecani przez pracowników już zatrudnionych w firmie. Dlatego warto brać pod uwagę rekomendacje swoich podwładnych. Choć nie należy ignorować faktu, że pracownicy nie mają kompetencji doświadczonego rekrutera i mogą się mylić w swojej ocenie. Bardzo sprzyjającym rekrutacji narzędziem są różnego rodzaju portale społecznościowe, które pozwalają budować rozległe sieci kontaktów zawodowych.

 

Zadawaj sensowne pytania

Większość rozmów kwalifikacyjnych wygląda bardzo podobnie. Rekruterzy wypytują kandydata o jego sukcesy, umiejętności, niepowodzenia itd. Takie pytania oczywiście mają swoją wartość, niemniej jednak warto też skupić się podczas rozmowy na konkretnych problemach zawodowych, z jakimi przyjdzie się mierzyć danemu kandydatowi.

Stosując się do powyższych wskazówek, łatwiej Ci będzie znaleźć pracownika, który spełni Twoje oczekiwania. O tym, jak jeszcze polepszyć funkcjonowanie firmy, przeczytasz w innych naszych artykułach.

 

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze