Kantor internetowy – pomysł na swój biznes?

Kantory internetowe cieszą się bardzo dużą popularnością wśród użytkowników sieci. Pod wieloma względami przewyższają one kantory tradycyjne. Czy taki biznes się opłaca?

Kantory internetowe pozwalają zaoszczędzić czas

Największą zaletą kantorów internetowych jest to, że aby skorzystać z ich usług, klienci nie muszą ruszać się z domu – wystarczy wejść na odpowiednią stronę i postępować zgodnie z wyświetlającymi się na ekranie wskazówkami. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zainteresowanych wymianą walut przedkłada kantory online nad te zwykłe, stacjonarne. Wydaje się więc, że założenie własnego kantoru online jest bardzo dobrym pomysłem na biznes. Ale…


Kto może założyć własny kantor internetowy?

Na mocy przepisów prawnych własny kantor mogą założyć jedynie osoby, które nie były wcześniej karane za przestępstwa majątkowe bądź wszelkie inne, popełnione w celu osiągnięcia korzyści osobistej. Jest to warunek całkowicie zrozumiały, zważywszy na charakter takiej działalności gospodarczej. Od właściciela kantoru wymaga się rzetelności oraz uczciwości.


Pierwsze kroki

Aby założyć własny kantor internetowy, należy w pierwszej kolejności wykupić domenę i zlecić kompetentnemu specjaliście wykonanie strony internetowej. Witryna kantoru powinna być atrakcyjna pod względem wizualnym, a także łatwa w obsłudze (interfejs nie powinien nastręczać użytkownikom sieci problemów w poruszaniu się po stronie). Dlaczego warto zdać się na pomoc specjalisty? Ponieważ zyskamy wówczas pewność, że nasza strona będzie w stu procentach odzwierciedlała nasz profesjonalizm. Poza tym fachowiec wyposaży ją w nieodzowne w kantorach internetowych szyfrowanie SSL, na które zwraca uwagę każdy świadomy cyberzagrożeń internauta.

Ale na zleceniu wykonania strony rzecz się nie kończy. Powinniśmy cały czas mieć do dyspozycji wsparcie techniczne ­­­– przyda się ono np. w razie niespodziewanej awarii serwera albo jakichkolwiek innych problemów z funkcjonowaniem serwisu. Poza należy również zadbać o to, aby kursy walut pojawiające się na stronie były zbieżne z tymi, które widnieją w serwisie NBP (jeśli np. kurs franka wynosi 3,8558 zł, w twoim kantorze powinna figurować taka sama kwota).


Kapitał początkowy

Za wyższością kantorów internetowych nad kantorami stacjonarnymi przemawia i to, że w przeciwieństwie do tych ostatnich nie wymagają one posiadania znacznego kapitału początkowego. Decyduje o tym fakt, że kantor online może zakupić daną walutę dopiero po dokonanej przez klienta wpłacie. Jest to znaczące udogodnienie zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców.


Czy warto?

Założenie własnego kantoru jest bez wątpienia przedsięwzięciem ryzykownym, podobnie zresztą jak rozkręcenie każdego innego biznesu. Jeśli jesteś osobą przedsiębiorczą, masz niejakie rozeznanie w tym sektorze usług i posiadasz wystarczająco duży kapitał, aby wprawić interes w ruch – nic nie stoi na przeszkodzie, byś spróbował swoich sił w tej właśnie branży. Ważne, abyś stosował się do ustalonych odgórnie regulacji prawnych dotyczących tego typu działalności gospodarczej i nie dał klientom powodu do tego, aby wątpili w twoją uczciwość.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze