Kierowca autobusu dalekobieżnego - zarobki i specyfika pracy

Praca kierowcy autobusu dalekobieżnego polega na przewozie osób z jednego miejsca do drugiego. Dystanse pokonywane przez pracownika są bardzo długie. Przedstawiamy zarobki oraz specyfikę pracy na tym stanowisku.

Kierowca autobusu dalekobieżnego – charakterystyka zawodu

Zawód kierowcy jest niebywale ciężki. Wymaga od pracownika skupienia na najwyższym poziomie, niebywałych umiejętności prowadzenia pojazdu, odpowiedzialności oraz przede wszystkim gotowości do pracy w stresie. Kierowca, siadając za kółkiem wielotonowego pojazdu, odpowiada za zdrowie oraz życie podróżujących nim ludzi. Ważne jest również to, że musi on ich przewieźć z jednego miejsca do drugiego w określonym czasie. Podróże odbywają się najczęściej na trasach międzynarodowych, co oznacza, że kierowca musi doskonale znać przepisy ruchu drogowego obowiązujące w innych państwach. Z tych powodów praca ta nie jest przeznaczona dla każdego i nie wszyscy poradzą sobie w tak ciężkich warunkach.

Kierowcy bez problemu znajdą pracę na polskim oraz zagranicznym rynku pracy w firmach państwowych i prywatnych (sprawdź – praca dla kierowców autobusów).

 

Kto może zostać kierowcą autobusu?

Kierowcą autobusu może zostać każda osoba, która posiada prawo jazdy kategorii B i ma minimum 24 lata. Są to podstawowe warunki, by rozpocząć kurs na kategorię D upoważniającą między innymi do prowadzenia autobusu.

Zanim jednak rozpoczniemy kurs prawa jazdy, musimy posiadać Profil Kandydata na Kierowcę. By to uzyskać, niezbędne jest złożenie odpowiednich dokumentów w starostwie zgodnym z miejscem zamieszkania. Te dokumenty to zdjęcie, orzeczenie lekarskie oraz psychologiczne.

Pozytywne zakończenie kursu oraz zdanie egzaminu końcowego nie upoważnia do zarobkowego przewozu osób. By to robić, należy zdać kurs kwalifikacji przyspieszonej w zakresie bloku D.

Ostatnim krokiem na drodze zdobycia uprawnień pozwalających na pracę w tym zawodzie jest złożenie wniosku o Kartę Kierowcy na stronie Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.

 

Ile zarabia kierowca autobusu dalekobieżnego?

Wynagrodzenie na tym stanowisku uzależnione jest przede wszystkim od doświadczenia kierowcy oraz od tego, w jakie trasy będzie on jeździł. W przypadku kierowców autobusów dalekobieżnych najczęściej są to bardzo długie dystanse na drogach międzynarodowych. Wiąże się z to z wyjazdami nawet na kilka dni lub tygodni, zależnie od planu wycieczki.

Kierowca autobusu dalekobieżnego może liczyć na zarobki od 2500 zł do 5000 zł. Ważną kwestią jest również to, że wszystkie noclegi oraz posiłki pracownik ma z góry opłacone przez pracodawcę. Oznacza to, że wyjeżdżając na przykład na dwa tygodnie, kierowca nie musi się przejmować żadnymi kosztami. Przez ten okres jego głównym zadaniem jest transport osób oraz zapewnienie im należytego bezpieczeństwa i komfortu podróży.

 

Praca kierowcy autobusu – podsumowanie

Zawód ten bez wątpienia jest bardzo ciężki i nie każdy poradzi sobie na stanowisku kierowcy. W tej profesji wymagana jest odporność na stres, umiejętność pracy pod presją czasu oraz doskonale rozwinięta umiejętność prowadzenia pojazdów. Do wad tego zawodu można na pewno zaliczyć to, że wyjazdy często trwają kilka, a nawet kilkanaście dni, przez co kierowca rzadko bywa w domu. Jednakże zarobki oraz możliwość zwiedzenia świata kusi wielu ludzi.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze