Kierowca tira - charakterystyka zawodu

Praca kierowcy tira jest bardzo ciężka. Prócz odpowiednich uprawnień od pracownika wymaga się określonych predyspozycji. Kandydat na to stanowisko musi charakteryzować się dobrym zdrowiem fizycznym oraz psychicznym. W tym artykule omawiamy pracę kierowcy ciężarówki.

Kto może zostać kierowcą tira?

Podstawowym wymaganiem stawianym przed kandydatem na kierowcę jest posiadanie prawa jazdy kategorii C. Uprawnia ono do prowadzenia pojazdów o masie powyżej 3,5 tony lub kategorii C1 dla pojazdów o masie od 3,5 do 7,5 tony. W przypadku zestawu pojazdów, czyli ciągnika oraz naczepy, wymagane jest posiadanie uprawnień C+E lub C1+E.

Następnym krokiem, który należy wykonać, by zostać kierowcą ciężarówki, jest zdobycie świadectwa kwalifikacji zawodowej, które upoważnia do zawodowego przewożenia towarów.

W procesie uzyskania wspomnianego uprawnienia wiek gra kluczową rolę. Osoby, które nie ukończyły 21 roku życia, muszą odbyć szkolenie trwające 280 godzin lekcyjnych, z czego 260 godzin to teoria, a 20 godzin to praktyka. Osoby starsze, czyli takie, które ukończyły 21 lat, mają wersję skróconą o połowę, czyli 140 godzin lekcyjnych.

Ostatnim krokiem, by zostać kierowcą tira, jest zdanie egzaminu w formie testu.

Gdy kandydat spełni wszystkie wymagania, musi uzyskać również orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia wykonywanego zawodu.

 

Charakterystyka pracy kierowcy tira

Praca kierowcy ciężarówki polega na dowiezieniu towaru z jednego punktu do drugiego w określonym czasie. Nierzadko wartość przewożonych produktów sięga kilkuset tysięcy złotych, dlatego też praca na tym stanowisku potrafi być bardzo stresująca. Fakt, iż pracownik kieruje pojazdem ważącym kilka ton, w żaden sposób nie ułatwia pracy. Osoba chcąca zostać zawodowym kierowcą powinna liczyć się z tym, że zawód ten wymaga bardzo dużej odpowiedzialności oraz zdolności do pracy pod presją czasu, również w stresie. Z tych względów niestety nie każdy nadaje się do kierowania tirem. Oczywiście praca ta to nie tylko minusy. To szansa na to, by zwiedzić Polskę oraz świat. Każdego roku coraz więcej osób decyduje się na podjęcie pracy na tym stanowisku. Pomimo wielu negatywnych rzeczy ci właśnie ludzie kochają swoją pracę i tryb życia, jaki się z nią wiąże, ponieważ kierowcy często wyjeżdżają na kilka dni, a nawet tygodni, przez co rzadko są w domu. Praca dla kierowców ciężarówek nie jest tylko i wyłącznie pracą. To także styl życia. Nie da się jeździć tylko po to, by jeździć. Za tym wszystkim musi stać pasja i miłość.

 

Ile zarabia kierowca ciężarówki?

Średnie wynagrodzenie w Polsce oscyluje w granicach kilku tysięcy złotych netto. Osoby stale podnoszące swoje kwalifikacje mogą liczyć na dużo lepsze oferty pracy. Warto więc rozwijać swoje umiejętności i brać udział w wielu szkoleniach, które upoważniają do przewozu na przykład materiałów chemicznych lub paliwa. Dodatkowe uprawnienia pomagają w zdobyciu lepiej płatnej pracy.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze