Kredyt firmowy - co warto o nim wiedzieć?

Niezależnie od tego, czy przedsiębiorstwo funkcjonuje od miesiąca, czy od kilku lat - jego właściciel może starać się o kredyt firmowy. Co warto wiedzieć o tym kredycie?

Na co można przeznaczyć kredyt firmowy?

Bank przed udzieleniem kredytu firmowego wymaga od przedsiębiorcy sprecyzowania celu, na jaki zamierza on przeznaczyć uzyskane środki pieniężne. W umowie kredytowej zostaje więc wskazany cel udzielanej pożyczki, a oprócz tego kredytobiorca zobowiązuje się do udokumentowania wydanych przez siebie środków. Jeśli klient będzie posiadał dowody dotyczące sfinansowanych przy użyciu pieniędzy z kredytu wydatków, nie musi obawiać się o negatywne konsekwencje ze strony organów skarbowych. W definicji oznacza to, że kredytobiorca pożycza od banku pieniądze, które może przeznaczyć tylko i wyłącznie na wydatki związane z prowadzeniem firmy – kupno samochodu firmowego, sprzętu, lokalu itp.

 

Minimalny okres działania firmy

Dopiero po ustalonym okresie od rozpoczęcia działania firmy kredytobiorca może ubiegać się o kredyt firmowy. Każdy bank ustala indywidualnie minimalny okres. W większości przypadków kredytobiorca może starać się o kredyt, jeżeli prowadzi firmę od 12 miesięcy. Niekiedy granica zwiększa się do 24 miesięcy.

 

Forma opodatkowania działalności gospodarczej ma znaczenie

Kredytobiorca może rozliczać się na dwa sposoby – kartą podatkową lub opodatkowaniem na zasadach ogólnych.

W przypadku pierwszej opcji kredytobiorca może mieć spore problemy z uzyskaniem kredytu. Ta forma oznacza, że podatnik nie prowadzi ksiąg rachunkowych i nie składa rocznych zeznań podatkowych. Dla banku taki klient nie jest wiarygodny, ponieważ składa on jedynie oświadczenie o uzyskiwanym dochodzie. Sytuacja wygląda bardzo podobnie u osób, które rozliczają się na zasadach ryczałtowego podatku dochodowego. W tym przypadku bank może mieć problemy z precyzyjnym ustaleniem faktycznego średniomiesięcznego dochodu przedsiębiorcy.

W lepszej sytuacji znajdują się właściciele firm rozliczających się na zasadach ogólnych, czyli dzięki książce przychodów i rozchodów. Banki najchętniej udzielają kredytu takim firmom, ponieważ są w stanie dokładnie określić wysokość faktycznego średniomiesięcznego dochodu przedsiębiorcy.

 

Branża działalności gospodarczej

Banki coraz częściej pod uwagę biorą charakter branży, w jakiej działa przedsiębiorca. Tworzą listy tak zwanych branż zagrożonych czy ograniczonego kredytowania. Banki zdecydowanie wolą nie udzielić kredytu niż ponosić ryzyko wynikające z jego udzielenia.

 

Podsumowanie – co warto wiedzieć o kredycie firmowym?

Kredyt firmowy nie jest najłatwiejszym w uzyskaniu produktem kredytowym oferowanym przez banki. Przede wszystkim należy mieć jasno określony cel, na który przeznaczymy środki uzyskane w ramach kredytu. Działalność gospodarcza musi również działać przez określony czas, aby w ogóle móc ubiegać się o kredyt. Sprawdź najlepsze oferty i porównania – kredyt firmowy w Total Money

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze