Księgowość – dla kogo praca w tej branży?

Księgowość uchodzi za profesję niezbyt atrakcyjną – nudną, a mimo to bardzo odpowiedzialną. Kusi wysokimi zarobkami, które rzeczywiście mogą zrekompensować monotonną pracę. Jakie predyspozycje, umiejętności i kwalifikacje trzeba posiadać, aby móc uprawiać zawód księgowego?

Księgowy – kto to taki?

Księgowy (a częściej księgowa, bo zawód ten ciągle wykonują głównie kobiety) to, najoględniej mówiąc, osoba czuwająca nad sprawami finansowymi przedsiębiorstwa. Co należy do jej zadań?

Bieżące obowiązki księgowego to gromadzenie i ewidencjonowanie wszystkich dokumentów i operacji finansowych, które firma przeprowadza na co dzień. Co za tym idzie, księgowy musi kontrolować rachunki, umowy i konta bankowe, prowadzić rozbudowane rejestry i spisy, tworzyć deklaracje i sprawozdania, opracowywać raporty oraz pilnować rozliczeń dokonywanych w urzędzie skarbowym i innych instytucjach. Praca ta nie kończy się jednak na porządkowaniu dokumentów. Księgowy analizuje je i wyciąga wnioski, które następnie przedstawia firmie, aby usprawnić jej funkcjonowanie oraz poprawić wynik finansowy. Wymaga to od niego gruntownej znajomości przepisów podatkowych, a także biegłości w poruszaniu się wśród zawiłych meandrów prawa. Dlatego dobry księgowy odznacza się sprytem oraz wiedzą, potrafi myśleć logicznie i ekonomicznie, umie przewidywać konsekwencje różnych posunięć. Osoba, która myśli o karierze w tym zawodzie, powinna też cechować się dokładnością, sumiennością i skrupulatnością. Jeśli normą w Twoim przypadku jest zapominanie o rachunkach i nieumiejętność zapanowania nad finansami, praca w branży finansowo-księgowej raczej nie jest dla Ciebie.

Księgowy korzysta oczywiście ze specjalnie opracowanych programów finansowo-księgowych, które ułatwiają klasyfikowanie dokumentacji. Są one pomocnym narzędziem, niezbędnym zwłaszcza w dużej firmie, nie wystarczą jednak do sprawnego i umiejętnego prowadzenia księgowości. Na tym polu główną rolę odgrywają kompetencje.

 

Praca na etat czy własne biuro?

Codziennie w Polsce powstaje około tysiąca nowych firm. Zwłaszcza młodzi często porzucają pracę na etacie i próbują rozkręcić własny biznes. A każde przedsiębiorstwo, nawet jednoosobowe, potrzebuje usług księgowego. Mikrofirmy korzystają zwykle z usług biur rachunkowych, którym płacą za wykonanie konkretnych usług. Nieco większe jednostki gospodarcze również chętnie zaglądają do biur rachunkowych. Przede wszystkim dlatego, że zatrudnianie własnego księgowego czy całego zespołu księgowych jest nieopłacalne i niekonieczne na danym etapie rozwoju przedsiębiorstwa. Duże firmy mają z kolei swoich księgowych, których praca skupia się wyłącznie na jednym podmiocie gospodarczym. Funkcjonuje tam stanowisko głównego księgowego, który zarządza całym zespołem pracowników w pionie księgowości i administracji.

Praca na etacie w jednej firmie jest atrakcyjna z kilku powodów. Pracownik skupiony jest na pojedynczej instytucji i dokładnie ją poznaje, a dzięki temu łatwiej sprawuje mu się kontrolę nad wszystkimi operacjami finansowymi. Posada głównego księgowego to poza tym jedno z najbardziej lukratywnych stanowisk, które wiele osób wyznacza sobie jako szczyt kariery lub jej istotny punkt (zarobki na poziomie około kilkunastu tysięcy złotych). W pewnym jednak momencie możliwości rozwoju kończą się, bardzo szybko może nas dopaść monotonia. Wtedy często doświadczeni księgowi decydują się na otwarcie biura rachunkowego, które wymaga wprawdzie większego nakładu pracy, ale tworzy też coraz to szersze perspektywy rozwoju oraz nowe wyzwania.

 

Szanse zatrudnienia i droga zawodowa

Aby zostać księgowym, do 2014 roku należało legitymować się odpowiednimi certyfikatami. W sierpniu 2014 profesję księgowego uwolniono od takiej konieczności i teoretycznie może się nią parać każdy, kto skończy odpowiedni kurs. Niemniej pracodawcy najchętniej zatrudniają kandydatów, którzy ukończyli studia wyższe, najlepiej z rachunkowości i finansów. Trzeba też pamiętać, że od księgowych wymaga się stałego podnoszenia kwalifikacji, zwłaszcza jeśli pretendują do wyższych stanowisk.

Jakie umiejętności i predyspozycje przydają się księgowym w pracy? Z pewnością powinni być biegli w obsłudze komputera. Mile widziana jest znajomość języków obcych. Obowiązkiem w tej pracy jest stałe poszerzanie swojej wiedzy i nadążanie za zmianami w przepisach. Księgowość to poza tym profesja wymagająca wysokiego poczucia etyki, bo wiąże się z wykonywaniem zawodu zaufania publicznego. Uczciwość jest więc jedną z podstawowych cech wymaganych od kandydata na stanowisko księgowego.


 

Elżbieta Gwóźdź

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze