Kursy CNC  - wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Operator maszyn CNC to zawód, który można z powodzeniem wykonywać w Polsce i za granicą. Jednorazowy kurs pozwala nabyć umiejętności potrzebne do podjęcia zawodu. Warto go odbyć, ponieważ pracodawcy chętniej zatrudniają osoby kompetentne, obeznane ze specyfiką danej dziedziny.

Czym jest kurs CNC?

CNC to skrót z języka angielskiego, oznaczający komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi (Computerized Numerical Control). Sam kurs CNC dzieli się na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej uczestnicy wezmą udział w wykładach, w trakcie których poznają budowę, parametry oraz kinematykę urządzeń CNC, na przykład wspomnianej już frezarki czy tokarki. W ramach teorii uczestnicy zapoznają się także z programem nadzorującym pracę maszyn oraz z podstawami geometrycznymi, w tym m.in. z wyznaczaniem układu współrzędnych i punktów zerowych. Kursanci nauczą się również dobierać prawidłowe parametry dla konkretnego mechanizmu. Dowiedzą się też, jak przenieść program sterujący do maszyny i kiedy należy wprowadzić do niego zmiany. Część teoretyczna przewiduje zapoznanie się z podstawami programowania w trybie G kodu, czyli w języku stworzonym właśnie dla urządzeń typu CNC. Szczegółowe kody ułatwiają wydawanie poleceń przez osobę obsługującą maszynę; przykładowo, kod G33 oznacza toczenie gwintu, a kod G84 – cykl gwintowania. Warto wiedzieć, że G kod wykorzystuje standard ISO, który z kolei bardzo często jest używany w innych, nieomawianych na kursie urządzeniach. Taka wiedza może być również przydatna w sytuacji, gdy kursant będzie starał się o stanowisko techniczne inne niż obsługa frezarki/tokarki.

Część praktyczna kursów CNC przewiduje szkolenie BHP dla wszystkich uczestników. W trakcie kolejnych dni uczestnicy zapoznają się z najpopularniejszymi typami frezarek i tokarek oraz uczą się przeprowadzać pomiary manualne i automatyczne. Po części praktycznej każdy jest w stanie sam zaprogramować maszynę, wykorzystując system komputerowego wspomagania, czyli CAD. Uczestnicy kursu zapoznani zostaną także z systemem CAM (Computer Aided Manufactured), który scala ze sobą kolejne elementy projektowania. Program do wykonania fuzji wykorzystuje rysunki, dzięki którym można dokładnie określić ruch jednej z części w tokarce czy frezarce.

 

Kursy CNC – dla kogo?

Kursy CNC prowadzone są od podstaw, a więc do odbycia ich wystarczy minimalna wiedza techniczna. Kursy różnią się od siebie liczbą godzin; najkrótsze trwają minimum 40 godzin, najdłuższe – 100. Nawet przy najkrótszym szkoleniu uczestnik jest w stanie nabyć pełną wiedzę niezbędną do podjęcia samodzielnego stanowiska. Kursant nie musi wcześniej ukończyć szkoły czy studiów technicznych, choć jeśli ma już doświadczenie z podobnymi zagadnieniami, to z pewnością łatwiej będzie mu zrozumieć działanie konkretnych elementów. Po odbyciu kursu zaleca się wykonanie praktyk, ponieważ utrwalają one zdobytą wiedzę, a przy okazji dzięki nim można też nabyć doświadczenie i wpisać odbycie stażu do CV.

Kursy CNC kończą się egzaminem poświadczającym, że jego uczestnicy nabyli umiejętności z zakresu komputerowego sterowania urządzeniami numerycznymi.  Jeśli ktoś chce dodatkowo pogłębić swoją wiedzę, może zapisać się na kursy specjalistyczne, na których można m.in. uzyskać certyfikaty w kilku językach i poznać obsługę tokarek i frezarek z bardziej skomplikowanymi systemami.

Cena przeciętnego kursu waha się od 2300 do 3000 tysięcy. Warto śledzić promocje i dopytywać o ewentualne zniżki – niektóre firmy przewidują mniejsze ceny, na przykład dla studentów.

 

Dlaczego warto zrobić kurs CNC?

Ponieważ to kurs, z którego wynosi się przede wszystkim umiejętności praktyczne, niezbędne w zawodach technicznych. Pracodawca chętniej zatrudni osobę, która posiada już specjalistyczną wiedzę i potrafi posługiwać się konkretnym urządzeniem. Z tego względu warto też pamiętać o odbyciu praktyk lub stażu bezpośrednio po zakończeniu kursu – być może przełożeni będą na tyle zadowoleni z wykonywanej przez nas pracy, że nawet zaproponują pełne stanowisko po zakończeniu praktyk.

 

Tekst napisany dzięki uprzejmości firmy ENG-SOLUTIONS z Bielska-Białej.

Autor: Mariusz Zakrzewski pozycjoneria.com

 
Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze