Kursy zawodowe – czy warto w nie inwestować?

Rynek pracy jest bezduszny, stwarza atmosferę współzawodnictwa, a jego mechanizmy faworyzują tych, którzy są obdarzeni wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami. Ale jak zdobyć doświadczenie, skoro większość pracodawców wymaga go od kandydatów na wakujące stanowiska?

Wielu młodych, wykształconych ludzi doświadcza poważnych problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Przyczyną tego stanu rzeczy są wyśrubowane wymagania stawiane kandydatom przez pracodawców. Ogromna część z nich oczekuje od potencjalnego pracownika doświadczenia zawodowego.

Ale jak go nabrać, skoro prawie nikt nie chce zatrudniać nowicjuszy? Jest na to sposób – można na przykład uczęszczać na kursy zawodowe. Czym różnią się one od nauczania akademickiego i czy pracodawcy biorą je pod uwagę w ramach rekrutacji?

 

Dlaczego wykształcenie nie wystarcza?

Studia akademickie jedynie w niewielkim stopniu przygotowują do zawodu. Zbyt mało jest zajęć praktycznych i okazji do wypracowania w sobie rzeczywistych umiejętności wymaganych na danym stanowisku. Studia koncentrują się w głównej mierze na teorii. A co komu po pracowniku, który posiada wiedzę, ale nie potrafi wykorzystać jej w praktyce?

To dlatego tak niewielu pracodawców decyduje się na zatrudnienie osób bez doświadczenia. W atmosferze wszechobecnej konkurencji, z jaką mamy do czynienia na rynku pracy, młodzi ludzie powinni zdawać sobie sprawę z tego, że samo wykształcenie nie wystarczy, by zwrócić na siebie uwagę potencjalnego chlebodawcy.

 

Kursy zawodowe

Większe szanse na znalezienie zatrudnienia ma ktoś, kto nie tylko skończył studia, ale również odbył kursy zawodowe. Im więcej takich kursów, tym lepiej. Choć należy zaznaczyć, że nie wszystkie instytucje wydające certyfikaty cieszą się takim samym poważaniem wśród pracodawców. Dlatego przed podjęciem kursu zawodowego warto sprawdzić, na ile to możliwe, czy instytucja, która go przeprowadza, ma dobre notowania.

Kursy zawodowe w odróżnieniu od zajęć akademickich kładą nacisk na wykorzystanie posiadanej wiedzy w realizacji ściśle określonych zadań, wiążących się z danym zawodem. Dlatego pracodawcy większą wagę przywiązują do odbytych kursów niż do wykształcenia, choć ono oczywiście też ma znaczenie.

Kursy zawodowe to furtka do znalezienia dobrze płatnej pracy, odpowiadającej wykształceniu i osobistym predyspozycjom. Więc warto poświęcać takim szkoleniom swój czas i pieniądze. Z prestiżowymi certyfikatami na koncie łatwiej przyciągnąć uwagę pracodawcy.

 

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze