Leasing - na czym polega i jakie korzyści przynosi?

Leasing na start - czym właściwie jest i dlaczego warto skorzystać z takiego rozwiązania? Wyjaśniamy, na czym ono polega i jakie korzyści przynosi firmie. Przeczytaj koniecznie!

Leasing  - czym właściwie jest?

Leasing jest jednym ze stosunków cywilnoprawnych, polegających na zawarciu umowy przez dwie strony. Leasingodawca, czyli finansujący, przekazuje leasingobiorcy (korzystającemu) prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien czas, uzgodniony w umowie leasingu. Leasingobiorca jest zobowiązany do uiszczania opłat ratalnych.

Rodzaje leasingu

Wyróżnia się leasing bezpośredni, w ramach którego producent przedmiotu jest zarazem leasingodawcą. Drugim rodzajem jest finansowanie pośrednie. Produkt nabywa leasingodawca i podpisuje umowę z leasingobiorcą.

Kolejny podział związany jest z charakterem zobowiązań między stronami umowy. W leasingu operacyjnym podatek VAT jest doliczany do opłat leasingowych, zaś w finansowym należy uiścić go w całości z góry.

 

Leasing - elastyczny, tani i bezpieczny

Leasing jest jedną z najbardziej korzystnych form finansowania działalności. Cieszy się dużą popularnością wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Jakie korzyści osiąga leasingobiorca i dlaczego leasing jest lepszy od kredytu?

Po pierwsze, przedsiębiorca nie musi inwestować własnego kapitału, co daje mu możliwość przeznaczenia środków finansowych na bieżące wydatki. Dużym plusem są również stałe raty leasingowe.

Najczęściej leasingowanymi przedmiotami są samochody osobowe, następnie samochody ciężarowe do 3,5 tony oraz maszyny. Zdarza się też, że są to inne przedmioty, związane z potrzebami i profilami działalności różnych firm. Mogą być nimi nieruchomości, a nawet drobny sprzęt IT.

Przedsiębiorcy podkreślają, że dzięki leasingowi udało się im rozwinąć firmy, mimo że na początku nie było ich stać na zakup drogiego sprzętu, maszyn etc. Zdarza się, że jednoosobowa działalność gospodarcza zmienia się w małe przedsiębiorstwo właśnie dzięki możliwości korzystania z leasingu.

Dodatkowym plusem jest fakt, że cały proces, tj. decyzja o przyznaniu leasingu, przebiega z reguły dosyć szybko i sprawnie.

Według badań leasing jest najbardziej popularny w następujących branżach: transporcie, sektorze hotelarskim i gastronomicznym (ang. HoReCa), budownictwie oraz przemyśle.

 

Związek Polskiego Leasingu

W Polsce funkcjonuje instytucja, która dba o zachowanie standardów działalności leasingowej i monitoruje rynek - to Związek Polskiego Leasingu. Według informacji podawanych przez ZPL, w ostatnim roku nastąpił wyraźny wzrost zainteresowania leasingiem w Europie, a polski rynek odnotowuje ciągły rozwój tej formy finansowania. Według szacunków z leasingu korzysta około 600 tysięcy firm (wśród których prym wiodą małe przedsiębiorstwa).

 

Leasing na start ING Bank Śląski

Jednym z banków oferujących leasing jest ING Bank Śląski. Firmowy Pakiet na Start to jeden z ich produktów, w ramach którego możemy wziąć auto w leasing. Leasing ING Bank ma tę zaletę, że jest dostępny już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Bank gwarantuje minimum formalności i szeroki zakres oferty. Plusem jest bezpłatny dostęp do Portalu Klienta. Umożliwia on wgląd we wszystkie dokumenty: w umowę leasingu, harmonogram płatności rat oraz faktury otrzymywane drogą elektroniczną. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z ubezpieczeń komunikacyjnych.

Leasing ING Bank oferuje trzy programy specjalne: ING Auto, ING Truck oraz ING Agro. Ciekawą propozycję stanowi finansowanie sprzętu medycznego, IT oraz urządzeń biurowych w ramach programu ING Profesjonalista. W razie problemów klient banku ma możliwość skorzystania z profesjonalnego doradztwa eksperta finansowego.

Jak się okazuje, takie rozwiązania to doskonała propozycja dla dopiero rozwijających się przedsiębiorstw. Leasing w ING Bank gwarantuje nie tylko dostęp do Portalu Klienta, ale również szeroki zakres usług, dzięki którym rozwiniesz skrzydła.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze