Nie tylko Niemcy - w jakich krajach przyda Ci się znajomość języka niemieckiego?

Istnieje niesłuszna opinia, że „niemiecki” może przydać się wyłącznie osobom wyjeżdżającym do Niemiec. Poniżej podpowiadamy, gdzie bez problemu porozumiesz się w tym języku.

Język niemiecki to jeden z najpopularniejszych języków świata - szacuje się, że na całym świecie posługuje się nim aż 14,5 miliona osób.

Powszechny w Europie

Poza oczywiście Niemcami, w ich ojczystym języku, porozumiemy się między innymi w Austrii, Liechtensteinie, a także w 17 kantonach Szwajcarii.

To jednak nie wszystko. Jest bowiem współoficjalnym językiem w Luksemburgu, Belgii oraz w Autonomicznej Prowincji Południowego Tyrolu. Można więc uznać, że język niemiecki jest wszechobecny na terenie Europy, a jego znajomość z pewnością ułatwi nam podróżowanie po tym kontynencie - niezależnie od tego, czy będą to podróże turystyczne, czy też w celach zawodowych.

Warto również wspomnieć, że liczne mniejszości narodowe mówiące w języku niemieckim znajdziemy również w krajach takich jak Dania, Węgry, Bośnia i Hercegowina, Czechy, Słowacja lub Polska.


Spotykany w Afryce

Pod względem największych kolonizatorów Niemcy nie znajdują się w ścisłej czołówce, niemniej jednak ten kraj również podbił ziemie na Czarnym Lądzie. Stąd też obecność języka niemieckiego w Afryce nie powinna nas zbytnio dziwić. Jest on szczególnie widoczny w Namibii (była niemiecka kolonia) oraz w RPA (dokąd tłumnie dotarli niemieccy imigranci). Język niemiecki nie jest w tych państwach oficjalny, lecz nie zmienia to faktu, że mieszkają tam setki tysięcy osób, które porozumiewają się właśnie w tym języku.


Obecny również w Stanach

Co ciekawe, nie tylko w Europie oraz dawnych niemieckich koloniach można spotkać osoby płynnie mówiące w języku naszych zachodnich sąsiadów. Nawet w Stanach Zjednoczonych spora grupa ludzi posługuje się niemieckim. Jest to spowodowane tym, że na przełomie lat 1843-1910 do Ameryki wyjechało bowiem ponad 5 milionów Niemców. W samej Północnej i Południowej Dakocie jest to drugi najczęściej używany język, zaraz po języku angielskim.


Warto się uczyć… ale jak?

Język niemiecki może się przydać zapalonym podróżnikom, osobom planującym emigrację do Niemiec lub Austrii lub tym, którzy chcieliby zrobić karierę w UE. Nawet polskie firmy coraz częściej nawiązują współpracę z naszymi zachodnimi sąsiadami.

W jaki sposób nauczyć się języka niemieckiego? Nie da się ukryć, że istnieje wiele możliwości, Jedną z najwygodniejszych metod jest nauka niemieckiego za pomocą nowoczesnych kursów. Jakich? Sprawdź tutaj.

 

Jak widzisz, język niemiecki nie obowiązuje jedynie na terenie Niemiec, a osoby, które się nim posługują możemy znaleźć na terenie praktycznie całego świata. Dlatego też zastanawiając się nad wyborem języka obcego weźmy pod uwagę niemiecki. Tym bardziej, że jest on także językiem nauki i literatury. Jego znajomość z pewnością niejednokrotnie przyda Ci się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

 

 

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze