Opiekunka dla osób starszych – pewna praca za granicą

Praca za granicą wiąże się z wieloma korzyściami jednak wybór złego pracodawcy może przysporzyć nam wielu problemów. Zawód opiekunki dla osób starszych w Niemczech jest pewnym pomysłem na pracę w innym kraju, ponieważ regulowany jest poprzez profesjonalne agencje.

Poszukiwanie własnej ścieżki rozwoju zawodowego bardzo często kończy się decyzją wyjazdu za granicę. Wiąże się to nie tylko z brakiem perspektyw w na lokalnym rynku pracy ale także z wyższymi zarobkami. Coraz częściej kobiety z Polski decydują się na podjęcie pracy jako opiekunka dla osób starszych w Niemczech lub innych krajach europejskich. Jest to jeden z najczęściej wybieranych zawodów, ponieważ daje on możliwość zatrudnienia się poprzez profesjonalną agencję. Dzięki temu można mieć pewność, że nie zostanie się oszukanym. Firmy zajmują się wszelkimi formalnościami, zapewniają transport, zakwaterowanie, ubezpieczenie i proponują jasne warunki finansowe.

 

Jak wygląda praca opiekunki dla osób starszych?

Praca opiekunki wiąże się nie tylko z wieloma obowiązkami, ale także wymaga od człowieka odpowiedniej empatii, cierpliwości i zrozumienia. Osoby starsze zmagają się z wieloma chorobami, potrzebują pomocy w trakcie codziennych czynności nie zawsze mogą swobodnie się komunikować. Opiekunka zobligowana jest do zajmowania się pracami domowymi, do jej obowiązków należy wszystko to z czym senior nie może poradzić sobie samodzielnie, bądź zostało mu to zakazane przez lekarza. Takie zajęcia jak pranie, sprzątanie czy robienie zakupów należą do standardowych czynności. Ponadto opiekunka osób starszych zobowiązana jest organizować czas wolny podopiecznego, a także dbać o jego dobre samopoczucie. Nie należy także zapomnieć o pomocy w utrzymaniu higieny oraz przyjmowaniu leków. Opiekunki muszą także informować odpowiednie służby medyczne o złym stanie seniora. Dlatego właśnie w tego rodzaju pracy wymagana jest znajomość języka niemieckiego chociaż na komunikatywnym poziomie. Wiele firm organizuje dla przyszłych opiekunek specjalne kursy, które przygotowują je do pracy za granicą, uczą posługiwania się językiem niemieckim i pozwalają poznać kulturę tego kraju. Praca opiekunki osób starszych może być stresująca, ponieważ wiąże się z długotrwałym wyjazdem, jednak rozbudowane umiejętności komunikacji pozwalają szybko odnaleźć się w nowym miejscu.

 

Jak wybrać agencje pracy?

Zanim zdecydujemy się na pracę za granicą jako opiekunka do osób starszych powinniśmy zrobić rozeznanie pośród agencji zajmującymi się zatrudnieniem. Na rynku istnieje wiele firm, które posiadają korzystną ofertę, jednak istnieją także agencje, które mogą okazują się być fałszywymi podmiotami. Solidna firma zawsze informuje o swoim dokładnym adresie i zawsze zaprasza przyszłych pracowników na podpisanie umowy bezpośrednio do swojej siedziby. Każda, rzetelna agencja zarejestrowana jest w rejestrze KRS i ma zgłoszoną legalną działalność. Przy wyborze warto także zorientować się czy firma zapewnia odpowiednie dokumenty (druki dla ZUS), które potwierdzają pracę za granicą oraz kartę EKUZ, pozwalająca na korzystanie z opieki medycznej w Niemczech. Ważnym aspektem jest także informacja na temat licencji na organizowanie pracy za granicą.

 

Podsumowanie

Praca opiekunki dla osób starszych w Niemczech to wymagające zajęcie z którym wiąże się sporo obowiązków. Wszystkie wymagania rekompensowane są jednak odpowiednimi zarobkami. Nie da się ukryć, że pensja wypłacana w zagranicznej walucie kilkukrotnie przebija średnie, krajowe dochody. Wysokość zarobków w wielu przypadkach rośnie wraz z nabieranym doświadczeniem. Tego typu praca choć wymaga trochę poświęceń może przynieść naprawdę wysoki zysk.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze