Praca dla młodej mamy

Ciąża, poród i przystosowanie się do pełnienia roli matki jest dla kobiety wyczerpujące, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Młoda matka musi uporządkować swoje życie na nowo, uwzględniając w nim opiekę nad dzieckiem, a często i pracę zawodową.

Trudny powrót

Wielu młodym matkom trudno jest wrócić do życia zawodowego po porodzie. Z jednej strony to ich psychika i poczucie tego, że mogą sobie nie poradzić z obowiązkami w pracy sprawia kłopoty. Z drugiej z kolei pracodawcy nie są przychylnie nastawieni do zatrudniania młodych mam, którym należy udzielać wolnego na czas karmienia piersią czy też liczyć się z częstymi zwolnieniami lekarskimi z uwagi na choroby dziecka.

Dlatego też należy rozważyć, jaka praca byłaby najlepsza dla młodej matki niedługo po urodzeniu dziecka. Niekoniecznie będzie to standardowy etat, czyli praca wykonywana w godzinach od 9 do 17 czy od 8 do 16.


Na pół etatu lub zdalnie

Młode matki nie mogą poświęcić 8-10 godzin dziennie na pracę zawodową, ponieważ nie mogłyby zajmować się swoim nowo narodzonym dzieckiem. Kilkutygodniowe niemowlę potrzebuje opieki matki, dlatego kobieta po porodzie może zdecydować się wyłącznie na pracę w niepełnym wymiarze godzin lub telepracę wykonywaną zdalnie, w wybranych godzinach w ciągu dnia. Zdalna praca często może oznaczać pracę przy telefonie i wykonywanie rozmów na zlecenie danej firmy (jeśli masz problem z powrotem do formy po ciąży, wejdź na products-bank.com).


Praca w domu i na własny rachunek

Pomimo tego, że podjęcie działalności gospodarczej i praca na własny rachunek wiążą się z dużymi obowiązkami i z podjęciem odpowiedzialności za wszystkie swoje działania, dają możliwość elastycznego dopasowania swojego grafiku zawodowego do potrzeb małego dziecka i bycia matką. Najlepsze dla mam są prace, które można wykonywać zdalnie, np. praca w branży marketingu internetowego, copywriting, wypełnianie ankiet czy korekta tekstów. To tylko jedne z licznych prac, jakie nie wymagają od pracownika osobistej obecności w zakładzie pracy. Wystarczy dostęp do internetu i laptop w zaciszu własnego domu, aby móc w ten sposób pracować i zarabiać.

 

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze