Praca tymczasowa - zalety

Praca tymczasowa jest dla wielu ludzi szansą na znalezienie pracy w trudnej sytuacji. Daje wiele możliwości nie tylko pracownikom, ale także pracodawcom.

Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych definiuje pracę tymczasową jako wykonywanie na rzecz danego pracodawcy zadań o charakterze okresowym, doraźnym lub których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawce nie byłoby mozliwe. W pracę tymczasową są zaangażowane trzy podmioty: pracownik, agencja i pracodawca (klient agencji).

Agencja nabywa prawo do prowadzenia usług w zakresie zatrudniania pracowników dopiero po dokonaniu wpisu w rejestrze agencji zatrudnienia. Pracodawca natomiast nie może być pracodawcą użytkownikiem w stosunku do pracowników pozostających z nim w stosunku do pracy.

Jakie są zalety pracy tymczasowej?

Główną zaletą są elastyczne godziny pracy. Pracownik ma możliwość wyboru zmiany lub dostosowania grafiku do swoich możliwości. Dodatkowo łatwiej jest uzyskać dzień wolny od pracy w weekendy lub święta.

Osoby, które spełniają wymagania dotyczące danego rodzaju pracy mają zagwarantowaną pracę bez procesu selekcji. Praca tymczasowa daje także możliwość wyższych zarobków, ze względu na to, że firmy potrzebują pracowników „na już”.

Podczas wykonywania prac tymczasowych, pracownik zdobywa nowe umiejętności, które może później zawrzeć w swoim CV. Praca tymczasowa to także doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią i są w stanie podjąć się różnych wyzwań i często zmieniać środowisko pracy. Warto także nadmienić, że przy pracach tymczasowych prawdopodobieństwo zwolnienia pracownika jest mniejsze niż przy umowach.

Praca tymczasowa przynosi korzyści nie tylko pracownikom, ale także pracodawcom. Szybciej i łatwiej mogą dostosować się do wahań na rynku pracy, utrzymać elastyczność zatrudnienia, a także utrzymać ciągłość pracy w różnych warunkach.

Kto może zostać pracownikiem tymczasowym?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – każdy. Osoba, która poszukuje pracy, po zgłoszeniu się do danej agencji pracy tymczasowej, przed rozpoczęciem pracy zostanie skierowana na szkolenie, które pozwoli poznać obowiązki i specyfikę pracy w danej firmie, nie trzeba więc posiadać wykształcenia w konkretnej dziedzinie. Głównymi adresatami pracy tymczasowej są jednak zazwyczaj osoby niepełnoletnie, które podejmują się pracy wakacyjnej, studenci, osoby starsze czy osoby, które chcą podjąć pracę za granicą.

Artykuł opracowany przy współpracy z agencją zatrudnienia ksservice.pl

 

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze