Praca w Niemczech w charakterze opiekunki lub opiekuna – jakie dokumenty warto skompletować przed wyjazdem?

Jedną z najważniejszych spraw, o których trzeba pamiętać przed wyjazdem do pracy na terenie Niemiec, jest skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów.

Najlepiej załatwić wszystkie formalności na długo przed wyjazdem - papierologia bywa bowiem bardzo uciążliwia i pochłania nieraz wiele czasu. Pamiętajmy, że Niemcy słyną z dokładności, skrupulatności. Jeśli więc chcesz mieszkać i pracować w tym kraju, zadbaj o dobrą organizację.

 

Dowód osobisty

Praca w Niemczech jako opiekunka lub opiekun wymaga podstawowego dokumentu, który jest niezbędny nie tylko do przekroczenia granicy. Będzie on potrzebny również przy zameldowaniu, a także do zawarcia umowy o pracę. Trzeba koniecznie pamiętać o sprawdzeniu ważności dowodu osobistego. W razie konieczności zaktualizowania dowodu najlepiej jeszcze przed wyjazdem złożyć wniosek o nowy dokument.

 

Karta EKUZ

Jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Na jej podstawie możesz korzystać z opieki medycznej na terenie Niemiec. Jako posiadacz/ka EKUZ podlegasz tym samym obowiązkom i możesz korzystać z tych samych praw, wynikających z ustawodawstwa państwa członkowskiego UE/EFTA, co ubezpieczeni w tym państwie.

 

Prawo jazdy

Jeżeli jako opiekun/ka osoby starszej w Niemczech będziesz potrzebował/a prawa jazdy, to pamiętaj, że na terenie Niemiec obowiązuje ten sam dokument, którym legitymujesz się w Polsce. Jedynie starszego typu dokumenty trzeba potwierdzić w konsulacie.

 

Ważne ubezpieczenie

Jeszcze przed wyjazdem do pracy w Niemczech postaraj się o ubezpieczenie. Najlepiej, aby uwzględniało ono nieoczekiwane sytuacje, tj.: wypadki, zgubienie bagażu, nagłą hospitalizację itp. Dobrze mieć  zawsze przy sobie dokument potwierdzający ważność ubezpieczenia.

 

Dodatkowe dokumenty

Potrzebne będą jeszcze następujące dokumenty: oryginał aktu urodzenia potwierdzony tłumaczeniem, świadectwo ukończenia kursów bądź studiów oraz dowód ubezpieczenia. Potwierdzenia dokumentów mogą dokonywać niemieckie placówki dyplomatyczne i misje konsularne. Czasami przydaje się również zaświadczenie o niekaralności. Uzyskuje się je w Krajowym Rejestrze Karnym. Obecnie można załatwić tę sprawę drogą internetową.

 

Warto mieć przy sobie

Wyjeżdżając do pracy za granicą, zawsze warto mieć przy sobie telefon z aktywnym roamingiem, odłożoną sumę pieniędzy w gotówce, a także adresy placówek konsularnych oraz innych, w których możesz uzyskać pomoc w razie poważniejszych problemów.

 

https://www.carework.pl/

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze