Rozmowa kwalifikacyjna – jak się do niej przygotować?

Rekruterowi spodobała się twoja aplikacja i postanowił zaprosić Cię na rozmowę. Teraz wszystko zależy od tego, jak zaprezentujesz się podczas nadchodzącego spotkania. Jak się do niego odpowiednio przygotować i nie zaprzepaścić swojej szansy? Oto kilka wskazówek.

Zrób research

Odwiedź stronę internetową firmy, do której aplikujesz. Sprawdź, czym się zajmuje, jakich ma klientów, ilu pracowników zatrudnia lub co produkuje. Prześledź jej sukcesy, zrealizowane projekty i przyszłe plany. Dowiedz się, z kim konkuruje i czym wyróżnia się na rynku. Jeśli wykażesz się zdobytą wiedzą podczas rozmowy kwalifikacyjnej, z pewnością zadziała to na twoją korzyść. Warto zebrać też informacje na temat stanowiska, na jakie aplikujesz.

 

Sprawdź, co mówi o Tobie Google

Wpisz w wyszukiwarkę swoje imię i nazwisko. Dokładnie przejrzyj otrzymane wyniki, by upewnić się, że nie ma wśród nich niczego, co mogłoby Ci zaszkodzić. Ukryj wszelkie kompromitujące zdjęcia. Zweryfikuj ustawienia prywatności na portalach społecznościowych, by dowiedzieć się, czy wystarczająco Cię chronią.

 

Opracuj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Większość rozmów kwalifikacyjnych wygląda podobnie. Padają na nich dość standardowe pytania. Rekrutera z pewnością zainteresuje Twoje doświadczenie, chętnie pozna informacje na temat Twoich sukcesów, mocnych i słabych stron oraz planów na przyszłość. Opłaca się z wyprzedzeniem przygotować ciekawe i rzeczowe odpowiedzi. Dzięki nim zaprezentujemy się profesjonalnie i będziemy wyglądać na pewnych siebie.

 

Wymyśl pytania do pracodawcy

Zastanów się nad kwestiami, które warto poruszyć. Jeśli zadasz podczas rozmowy pytania lub poprosisz o dookreślenie jakiejś sprawy, będzie to pozytywnie świadczyć o Twoim zaangażowaniu. Istnieją jednak tematy zabronione podczas pierwszego spotkania z rekruterem, takie jak urlop albo podwyżka. Lepiej o nich nie wspominać, aby nie zostać uznanym za osobę roszczeniową.

 

Zastanów się, ile chcesz zarabiać

Sprawdź jakie są średnie zarobki na stanowisku, o jakie się ubiegasz. Wykorzystaj do tego celu darmowe porównywarki. Ustal najmniejszą pensję, jaka Cię usatysfakcjonuje. Przygotuj się na negocjacje i pamiętaj, by znać swoją wartość.

 

Ćwicz

Powtarzaj przed lustrem opracowane odpowiedzi na najczęstsze pytania. Upewnij się, że nie gestykulujesz przesadnie i nie mówisz za cicho. W rolę rekrutera może wcielić się bliska Ci osoba. Ćwiczenia dodadzą Ci pewności siebie i pozwolą na wyeliminowanie ewentualnych błędów. Dzięki nim lepiej poradzisz sobie w stresującej sytuacji.

 

Przygotuj właściwy strój

By wywrzeć na potencjalnym pracodawcy dobre wrażenie i wzbudzić zaufanie, zadbaj o swój wygląd. Postaw na prostotę i elegancję. Ubrania muszą być schludne, czyste i nie powinny eksponować zbyt wiele ciała. Świetnie sprawdzą się garnitury o klasycznym stroju, dopasowane garsonki i minimalistyczne dodatki. Polecane kolory to czerń, biel, granat i beż.

Sukces wymaga odpowiedniego przygotowania i ćwiczeń. Wykorzystanie powyższych rad wyeksponuje Twoje mocne strony i zwiększy szansę na wyróżnienie się spośród innych kandydatów. 

Poszukujesz pracy? Sprawdź najlepsze oferty na praca.money.pl.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze