Rozwiązania Business Intelligence dla firm

Nowoczesne systemy stworzone zostały po to, by wspierać przedsiębiorców w budowaniu ich firm. To narzędzia, które umożliwiają rzetelną analizę procesów zachodzących w firmie oraz opracowanie skutecznych strategii biznesowych. Jednym z narzędzi jest Business Intelligence. Czym jest i na czym polega?

Dlaczego warto korzystać z tego systemu? I jakie usługi powinny oferować firmy w ramach współpracy opartej na Business Intelligence? Okazuje się, że większość przedsiębiorców poszukuje racjonalnych rozwiązań, które wyróżnią ich na tle konkurencyjnych firm oraz wzmocnią ich pozycję na rynku. Jak zatem wspomóc i usprawnić funkcjonowanie własnego przedsiębiorstwa?

 

Czym jest Business Intelligence?

To przede wszystkim narzędzie, dzięki któremu możliwe jest wyłowienie istotnych z punktu widzenia zarządzania firmą informacji i przetworzenie ich w taki sposób, aby były przydatne w procesach opracowywania strategii rozwoju. W biznesie najważniejsza jest bowiem czysta wiedza, suche dane i fakty. Business Intelligence pozwala na filtrację nadmiaru danych, uporządkowanie ich, a tym samym - podejmowanie trafnych decyzji i łatwiejsze zarządzanie firmą.

Technicznie rzecz ujmując, Business Intelligence (w skrócie - BI) to różnego rodzaju procesy, aplikacje i technologie, które wspierają procesy dostępu do baz danych, zbieranie, przechowywanie i analizowanie informacji. Są to więc narzędzia analityczno-raportujące.

Dlaczego warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań?

Najważniejszą korzyścią płynącą ze stosowania nowoczesnych systemów jest pominięcie czynnika ludzkiego w procesie analizy informacji. Do tej pory to analityk danych musiał czuwać nad tym procesem. Mając do dyspozycji wiele rozwiązań, i tak tracił sporo czasu. Dzięki BI nastąpiła na tym polu ogromna zmiana. Jest to przede wszystkim system zapewniający łatwy i błyskawiczny dostęp do oczekiwanych informacji, podanych w sposób przystępny (np. dzięki interaktywnym grafikom czy wykresom) i ściśle zoptymalizowanych. A co równie istotne - takie monitorowanie spraw firmy można prowadzić przez smartfona. 

Tak więc manager czy właściciel firmy sprzedającej dowolny asortyment może w każdej chwili i z każdego miejsca sprawdzić wybrany parametr: który z modeli towaru sprzedaje się najlepiej, a który najgorzej, w którym miesiącu lub kwartale jego firma osiąga najlepsze wyniki sprzedażowe; może też poznać prognozy rozwoju.

Te nowoczesne rozwiązania umożliwiają więc prowadzenie firmy w czasie rzeczywistym, także na duże odległości. Nie ma więc większego znaczenia, czy Twoja firma jest rodzinnym, zatrudniającym kilka osób biznesem, czy rozbudowanym przedsiębiorstwem, mającym oddziały w wielu miejscach w kraju i na świecie - zawsze rozwiązania systemu Business Intelligence pomogą Ci w śledzeniu postępów i zysków oraz w efektywnym zarządzaniu firmą.

 

Co powinny oferować firmy w ramach współpracy IT?

Jeśli bierzesz pod uwagę nawiązanie współpracy z profesjonalnym przedsiębiorstwem wdrażającym system BI do firm, powinieneś wiedzieć, jak wygląda dobra oferta. Poniżej wypunktowujemy poszczególne etapy jej przygotowywania.

  • Pierwszym krokiem jest przygotowanie koncepcji, na podstawie której opracować można funkcjonalne i techniczne projekty wdrażanych systemów i rozwiązań.

  • Następnie zespół specjalistów tworzy stosowne oprogramowanie.

  • We współpracy z klientem, czyli właścicielem firmy, przeprowadzane są testy wdrożeniowe.

  • Kiedy wszystkie elementy zostaną zaakceptowane i sprawdzone, można przystąpić do przeszkolenia pracowników w zakresie obsługi systemu.

Usługa powinna więc być nie tylko profesjonalna, ale także kompleksowa. I na to warto zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy o współpracę.

Analityka

Nowoczesna analityka biznesowa gwarantuje najwyższą skuteczność wdrażanych systemów przy zachowaniu rozsądnych kosztów. Mogą z niej korzystać zarówno małe, jak i duże firmy, bez względu na rodzaj działalności. Business Intelligence to doskonałe rozwiązanie, znacznie skracające czas niezbędny do przeprowadzenia analizy w firmie.

A oto elementy, które powinny być wdrażane przez firmy oferujące współpracę w ramach B2B:

  • tworzenie i administracja baz danych,

  • tworzenie profesjonalnych raportów w SQL Server,

  • tworzenie aplikacji webowych i desktopowych,

  • utrzymywanie i rozwijanie systemów już istniejących.

 

Hurtownie danych BI

To bazy danych, w których informacje są przechowywane w taki sposób, by umożliwić szybkie, sprawne i wydajne znalezienie odpowiedzi na zapytania i problemy analityczne. Wyniki te ułatwiają podejmowanie decyzji strategicznych z punktu widzenia prowadzenia firmy.

Rozwiązania klasy Business Intelligence dostarczają błyskawicznych i kompleksowych informacji na temat kondycji i wyników prowadzonego przedsiębiorstwa i obecnie uznawane są za najbardziej nowoczesne, wydajne i skuteczne elementy procesów podejmowania decyzji. Ich stosowanie oznacza możliwość przeprowadzenia skutecznych i niezawodnych analiz i raportów. Dlatego też warto korzystać z nich, aby zwiększyć dochodowość biznesu.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze