To może być zawód przyszłości – sprawdź!

Rosnąca w Europie świadomość problemów ekologicznych i rosnące zapotrzebowanie na recykling sprawiają, że zawody związane z przetwarzaniem tworzyw sztucznych mogą zyskać na znaczeniu. Wzrośnie też zapotrzebowanie na wyszkolonych pracowników.

Mówi się, że człowiek mający fach w ręku, zawsze znajdzie zatrudnienie. Pracownik wyszkolony, posiadający specyficzne i niszowe umiejętności był i jest w cenie. Dlatego ważne jest rozwijać umiejętności i poszerzać wiedzę, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych i kursach podnoszących kwalifikację. Zwłaszcza jeśli mowa o zawodach, na które będzie popyt w przyszłości.

Gospodarka przyszłości

Przemysł tworzyw sztucznych tworzy bardzo ważną gałąź europejskiej gospodarki. Rosnąca świadomość społeczeństwa na temat szkodliwości odpadów dla środowiska, a jednocześnie możliwość przetworzenia artykułów wykonanych ze sztucznych tworzyw czynią tę branżę prężnie rozwijającą się i rokującą na przyszłość. Już teraz przemysł związany z przetwórstwem tworzyw sztucznych daje pracę niemal 1,5 milionom Europejczyków. W Polsce prawie 8 tysięcy firm zajmuje się przetwarzaniem tworzyw sztucznych, jedną z nich jest warszawska  firma tukan - http://tukan-opakowania.pl. Zatrudniają one niemal 140 tysięcy osób. Wiele wskazuje na to, że ta liczba będzie rosła.

Drugie życie rzeczy

W ostatnich kilku dekadach tradycyjne materiały pakowe, jak drewno, szkło czy metal zastępowane są opakowaniami z tworzyw sztucznych. Wiele z nich nadaje się do powtórnego przetwarzania: butelki plastikowe, kubki jednorazowe, folia pęcherzykowa i rolnicza, naczynia z polipropylenu. Podczas recyklingu ważny jest wybór odpowiedniej metody przetwarzania: chemicznej lub mechanicznej. W procesie recyklingu są uszlachetniane i mieszane dla otrzymania produktów o odpowiednich cechach fizycznych. Po przetworzeniu artykuły z tworzyw sztucznych mogą otrzymać drugie życie w postaci np. zabawek, długopisów, ram okiennych PCW, plastikowych mebli ogrodowych, części samochodowych itp. Przy tym, tworzywa sztuczne, które nie nadają się do recyklingu ze względu na duże zanieczyszczenie, są wykorzystywane do produkcji energii cieplnej.

Do obsługiwania maszyn przetwarzających tworzywa sztuczne potrzebni są jednak wykwalifikowani pracownicy. Jako że sektor prężnie się rozwija, będą oni w stanie znaleźć zatrudnienie zarówno w Polsce (są firmy oferujące recykling plastikowego opakowania w Warszawie i wielu innych ośrodkach miejskich i podmiejskich), jak i w krajach Zachodniej Europy.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze