Udana rozmowa kwalifikacyjna - jak się do niej przygotować? 5 porad

Stres, jaki pojawia się przed rozmową kwalifikacyjną, dla wielu osób jest największym problemem. Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów, warto odpowiednio przygotować się do spotkania z potencjalnym pracodawcą. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, by odnieść sukces?

Zapoznaj się z firmą

Przed rozmową kwalifikacyjną powinieneś dokładnie zapoznać się z tym, czym zajmuje się dana firma na co dzień, jakie produkty oferuje, ile osób w niej pracuje. Warto poszukać informacji na ten temat w internecie. Obecnie większość przedsiębiorstw posiada własną stronę internetową, dlatego pozyskiwanie takiej wiedzy jest łatwe. Znajdziemy bez problemów wszelkie informacje, które pozwolą nam odpowiedzieć na ewentualne pytania rekrutera.

 

Zadbaj o swój wizerunek w sieci

Zanim wyślesz CV do wybranej firmy, zastanów się, jaki wizerunek własnej osoby wykreowałeś chociażby w mediach społecznościowych. Zdjęcia na Facebooku lub Instagramie mogą zachęcić lub odwrotnie - zupełnie odstraszyć potencjalnych pracodawców. Postaraj się usunąć kompromitujące zdjęcia lub zmień ustawienia prywatności tak, by nieznajomi nie mogli widzieć Twoich wpisów czy zdjęć. Istotny jest również wygląd CV. O tym, jak stworzyć idealne CV, przeczytasz na stronie http://firmaodkuchni.pl.

 

Przygotuj się na pytania

Podczas rozmów kwalifikacyjnych abstrakcyjne pytania zdarzają się wyjątkowo często. W zależności od branży rekruter może zadać nam zagadkę logiczną, poprosić o wykonanie zadań matematycznych w głowie i nie tylko. Być może część rozmowy odbędzie się w języku angielskim. Przed pójściem na rozmowę zastanówmy się, o co może pytać nas rekruter. Warto przygotować sobie listę potencjalnych pytań i dopisać do każdego z nich krótką odpowiedź. Dzięki temu podczas rozmowy nie zapadnie niezręczna cisza.

 

Rozeznaj się w zarobkach

W trakcie rozmowy rekrutacyjnej zawsze poruszany jest temat zarobków. Podanie zbyt niskiej lub zbyt wysokiej kwoty może natychmiast sprawić, że przestaniesz być postrzegany jako potencjalny kandydat, a rekruter szybko o Tobie zapomni. Koniecznie poszukaj informacji na temat średnich zarobków na danym stanowisku w określonym rejonie. Podejmując śmiało temat zarobków, pokazujesz pracodawcy, że cenisz się i znasz swoją wartość. Nie bój się mówić o pieniądzach!

 

Przećwicz rozmowę sam na sam

Dzień przed spotkaniem postaraj się przećwiczyć rozmowę. Wyobraź sobie jej przebieg i pierwszy kontakt z rekruterem. Przećwicz na głos przygotowane wcześniej odpowiedzi. Możesz symulację rozmowy przeprowadzić ze swoim znajomym lub nagrać się telefonem lub kamerą. Przyjrzyj się swoim gestom i mimice. Po kilku takich próbach poczujesz się znacznie pewniej.

 

Rozmowa kwalifikacyjna wcale nie musi być stresującym wydarzeniem. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że będziesz pewny siebie, co pozytywnie wpłynie na Twój sposób wypowiadania się i całościową autoprezentację. Pamiętaj, że niepotrzebny stres w niczym Ci nie pomoże.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze